Проект « Зелене яблучко «
1. Чи перспективне вирощування яблук на Закарпатті ?
Закарпатська область славиться здавна своїми садами і виноградниками з часів середньовіччя . З давніх книг ми знаємо, що фрукти з садів та виноградників Закарпаття везли на стіл угорським королям через букет смаків , що можуть дати тільки гори . І Закарпатська область входить в яблучний пояс Європи , тобто тут можна вирощувати дуже якісні фрукти , виноград . Зараз Польща є лідером в Європі по вирощуванню яблук , хоча клімат там досить холодний для вирощування яблук і груш , так як часто бувають морози більше як 20 градусів . Але поляків це не зупиняє і вони з кожним роком збільшують площі садів .
2. Хто зараз садить сади на Закарпатті ?
В низинних районах Закарпатської області є посаджені сади в господарствах , але не більше 5-6 в кожному районі , а більшість з них по 2-3 гектари . Великих господарств в області мало і їх можна порахувати на пальцях одної руки . Це тому ,що посадка саду потребує досить великих коштів . Як правило , на один гектар саду треба затратити перший рік 120-150 тисяч гривень . А ще треба поставити огорожу , платити охорону, підвести воду, провести зрошування , інше .... А починають повертатися ці кошти лише на третій рік, коли сад приносить 50-60% урожаю. Тобто лише повернення коштів треба чекати 4-6 років і більшість дрібних господарів не можуть чекати так довго . Великі виробники можуть отримати дотацію з бюджету на посадку саду , а малі виробники не будуть просити дотацію тому що лише сам проект коштує 50-60 тисяч гривень . Отже , дрібні виробники просто не можуть посадити сад через відсутність грошей.
3. Чи є вихід з цього становища ?
Так , світ не без добрих людей . Голова фермерського господарства « Коник» пан Мелеш ВВ погодився надати багатодітним родинам сажанці для посадки яблуневого саду . Він доводить , що дохід можна отримати і на маленьких ділянках , а саме 10-20 сотин землі . Біля хати не треба сторожа , не треба огорожу і є вода . Тобто багато затрат , що треба зробити в полі , дома не треба робити .
4. Коли ми надамо ці саджанці ?
Осінню 2014 року , так як найкраще дерева приймаються осінню.
5. Хто може отримати ці саджанці ?
В перший рік ми плануємо надати ці дерева лише учасникам проекту « Зелений дім « по таким причинам :
-у них вже є знання по агрономії
-у них є мінімальний дохід для підтримання саду в належному стані
-ми хочемо , щоб багатодітні родини мали ще дохід ,крім теплиці
Тобто це є диверсифікація , пошук ще одного джерела доходів для дрібних виробників на селі .
6. Чи всі зможуть отримати сажанці ?
Ні , лише ті родини що напишуть бізнес-план і здадуть екзамен по агрономії . Ті , хто погано повертав гроші за теплиці не зможуть прийняти участь в програмі . Тому ми тепер даємо багато статей по посадці саду , щоб родини могли вчитися . Крім наших спеціалістів ,ми будемо друкувати статті вчених з Дебреценського аграрного університету . Вони погодилися дати нам безкоштовно свої статті і будуть приїжджати і вчити наші родини .
В фонді буде створена комісія , в роботі якої буде брати участь пан Мелеш В. І ця комісія буде розглядати заяву і приймати рішення по кожній заяві .
Крім саджанців , в господарстві « Коник « будуть проводитися навчання по обрізці дерев та правильним доглядом за садом .
7. Чи зможуть прийняти участь в програмі інші родини ?
Так . Якщо ми на практиці доведемо, що на маленьких ділянках саду можна отримувати прибуток , то проект буде поширюватися і далі . Але перші два-три роки нам треба дуже важко працювати .
Крім цього проекту, в 2014 році в нас буде ще один проект допомоги багатодітним родинам . Але інформація про нього буде пізніше.
З повагою, Омельченко Олександр