Звіт про роботу проекту « Зелений дім» ( самий кращий проект по соціальному підприємництву в Україні ).
Йде п’ятий рік проекту « Зелений дім « ,тобто завершальний рік і можна вже підвести підсумки роботи за ці роки . Цей проект виходить за рамки і законів України і мене інколи не розуміють як нам вдалося досягнути таких успіхів . Сьогодні наш проект входить в п’ять кращих проектів по Україні з соціального підприємництва і в десять кращих по сільському господарству . Але є в нього і сильні і слабкі сторони.
Але спочатку історія цього проекту , а саме як він починався . Зараз до нас часто приїжджають делегації з Голландії і вважають , що цей проект започаткував агроном Клаас Плас . Деякі угорські фонди вже пробують помагати родинам і вважають, що цю ідею принесли голландці . Але це не так, тому що голландці принесли технологію , але не було бажання об’єднати голландські технології і благодійництво і той досвід, який був на Закарпатті за часів Австро – Угорщини . Тобто цей проект є результатом сучасних технологій , недосконалого українського законодавства і історії Закарпаття .
Проект « Зелений дім» я починав писати в 2006 році і називався він в першій редакції « Проект Роза» . Чому саме рози були в першому варіанті проекту ?
Сам дорадчий центр Терра Деї був створений в лютому 2003 року для передання досвіду від голландських радників до Закарпатської області . Вони навчили наших спеціалістів, як на невеликих ділянках землі можна отримувати прибуток і кормити родини. Але проект мав закінчитися в 2007 році і це означало закриття нашого фонду . Була одна можливість продовжити проект але голландці хотіли бачити не лише навчання ,а й результати навчання . А кооператив ,який мав давати дохід , не приносив дохід .
Щось треба було придумати нове ,але що ніхто не знав .
На 2006 рік кооператив « Авігаїл» робив теплиці для жителів області і ці теплиці приносили гарний дохід людям . Тоді це було досить новим явищем на Закарпа тті і перші теплиці давали дуже великий дохід тим , хто вирощував овочі . Але не ці теплиці служили прикладом для написання проекту , так як ми знаємо психологію сільських ви ро бників . Вони не говорили про те ,скільки дає така теплиця доходу в рік , а по освіті я не агроном і не розумів тонкощів цієї справи . На 2006 рік я не мав інформації про те ,скільки може дати теплиця з овочами . Але я знав ,скільки може дати проста , непрофесійна, без опалення теплиця з розами . Мій батько посадив рози в одну маленьку теплицю р о
В рамках проекту постали такі питання :
- Від кого отримати допомогу ?
- Кому надати цю допомогу ?
- В якій формі дати цю допомогу ?
Над першим питанням ми працюємо постійно і шукаємо кошти де лише можливо , не шукаємо лише в бюджеті держави .
На друге питання ми також дали відповідь. Допомагати треба або дітям або пенсіонерам , по яким найбільше б’є нестача грошей і криза . Але пенсіонери отримують пенсію, а якщо батько або мати в багатодітній сім’ї не працюють і не можуть принести довідку про доходи , то і допомогу вони не можуть отримати від держави . І тому їм треба або йти красти або помирати, якщо не знайдуть роботу .
Тому ми вирішили, що треба допомагати багатодітним сім’ям .
Над третім питанням ми працювали найбільше . Були варіанти надання інкубатора , але там проблема з придбанням яєць . Потім були інші варіанти . Але було прийняте рішення , що найкраще – надати теплицю для вирощування ранніх овочів . Тобто – допомога у виді засобів для виробництва .
Крім надання теплиці, за кожною сім’єю закріплюється спеціаліст , що буде допомагати як виростити урожай , так і продати його .Це дуже важливий елемент , так як в процесі виробництва та збуту виникає тисячі питань і вся робота може бути марною.
По ходу виникло питання , надавати безкоштовно допомогу і чи давати гроші?
Виконуючи не один проект до цього , наприклад по розведенню кіз ( „ Хайфер”) , ми зробили висновок , дарити не можна .Даровані труби будуть здані на металолом і не буде мотивації для посадки , вирощування та збуту овочів . А теплиця окупляється за один рік , якщо не враховувати труд самих членів .Дароване не ціниться і розробили схему, що сім”я повертає кошти за побудову теплиці рівними частинами на протязі трьох років , а всі послуги спеціалістів ми надаємо безкоштовно . Договір про повернення коштів змушує отримувати дохід і добре дисциплінує . Багатодітні часто мають психологію, що їм мають все надати безкоштовно ,тобто дарити .
І ще один важливий принцип – не давати кошти в руки готівкою . Треба насіння , купимо насіння. Треба торф , купимо торф , але кошти не даємо в руки .
Саме важче поміняти психологію , не проси , а заробляй .
І коли ми розробили цей проект , то голландський фонд Dorcas погодився профінансувати цей проект , враховуючи його соціальне значення і те , що діти не будуть на вулиці , а працювати в теплиці , збільшуючи доходи та будуть привчатися до роботи .
Якщо набувачі допомоги повертають допомогу за два роки , то ми будемо надавати котли для обігріву теплиці .
Третій етап – створення громадської організації чи кооперативу для багатодітних сімей . Вони можуть самі писати проекти і отримувати кошти без нас . Навіть поміняти плівку чи купити добрива їм вигідніше разом . Так в Доброні вже створено кооператив ,куди входять і багатодітні родини . Але про результати роботи говорити ще зарано . Ми надали в цей кооператив офісну техніку , профінансували заробітну плату бухгалтера , дали кошти на навчання виробників . Саме так допомагає Польща своїм кооперативам .
Але зараз проект називається «Зелений дім « і чому так сталося ?
Коли стали будуватися теплиці , то виникло питання консультації по квітам . У нас не було таких спеціалістів , так як вони дають поради по овочам . На жаль, ті хто вирощує квіти, відмовилися давати родинам консультації .
Крім того , якщо за ранніми овочами в село приїжджають самі продавці , то квіти треба збувати самим на базарі . І це проблема , де не має великих міст , де багато населення . Технологічно . квіти більше проходять обробок , чим овочі . Технологія більш складна .
Після довгих консультацій , я прийняв рішення про те, що ми будемо садити не квіти ,а овочі . Тоді якраз відкривалися консервні завади в Фанчикові , Перехресті і був ринок збуту , а це головне в сільському господарстві .
Наші голландські партнери негативно прийняли наше рішення , вони навіть хотіли припинити фінансування . Але життя показало , що ми були праві . Аналогічний проект нашому в Румунії по лілеям не дав тих результатів , що показали ми .
Так проект Роза став проект « Зелений дім « .
Результати роботи проекту :
При плані встановлення 40 теплиць за 5 років ми встановили 70 теплиць іще можливо встановимо 2-3 до кінця року .
Було надано близько 20 комп’ютерів, щоб родини могли вчитися через Інтернет
Через три роки в Україні буде працювати три проекти такого типу
Проект поділив всі сім’ї на три групи
1. Заможні сім’ї ,які мали досвід роботи в сільському господарстві і мали інші джерела доходів . Так як в перший рік ми боялися неповернення коштів . то вимушені були шукати різні родини. З цією категорією у нас практично не має проблем і ми їм допомагаємо найменше .Дуже сильно вплинула криза на наші родини. Хто мав кредити в банку , то поніс гроші в банк , а не
На протязі роботи проекту нам допомагали :
- Головний спонсор – Доркас
- Фонд « Відродження «або фонд Сороса - матеріали на 5 теплиць
- Фонд малих грантів при Посольстві Німеччини в Україні – кошти на 3 теплиці
- Szulofold фонд зараз Bethelen Gabor – кошти на навчання фермерів
- Уряд Угорщини – 4 теплиці
- Міністерство розвитку територій – кошти на навчання виробників
А саме головне родини вже допомагали своїм сусідам , коли вертали кошти за теплиці. В 2011 році повернуті кошти за теплиці склали 270 000 гривень .
70 теплиць це приблизно 105 робочих місць створено нашими силами .
Як це нам вдалося ? Тяжкою роботою працівників фонду , родин і дякуючи коштам спонсорів . Ми економили на власних заробітних платах , щоб поставити більше теплиць . Хоча і в цьому є деякі недоліки .
На жаль , часто не знаєш що зробити – поставити 8 теплиць і дати насіння , капельницю , добрива чи поставити просто 10 теплиць . Тобто часто якість ми замінювали кількістю і це не зовсім правильно . Але що ми можемо зробити ,якщо у нас стільки заяв, що ми не встигнемо зробити ці теплиці за наступні три роки ? На жаль , ми не можемо зробити ту роботу , що має робити держава . У всьому світі село підтримує держава , так як це велика проблема і потребує великих коштів . На жаль, Україна не дає таких дотацій ,як Європейський Союз .
В цьому році проект Зелений дім закінчується і ми повідомляємо , що прийом заяв на теплиці фондом Терра Деї не буде здійснюватися . Це не закінчення роботи ,а лише невелика перерва . Нам треба розробити концепцію нового проекту , вивчити помилки і отримати рішення про фінансування на наступні п’ять років . Рішення ми отримаємо в кінці року і напишемо оголошення про це . Можливо , будуть зміни . Зараз ми працюємо над тим , щоб розширити перелік того , що ми можемо дати . Але про це ми напишемо лише тоді, як буде прийняте нове рішення.
Саме головне досягнення проекту , що фактично наш фонд створив велику родину з 70 сімей . Наші сім'ї учать одне одного , допомагають одне одному . Особливо в селах , де є декілька сімей . Зелений дім це не проект, а ціла родина , що об’єднує всю область :
Берегівський район – 15 родин , Мукачівський – 2, Виноградівський -40,Ужгородський 13
Хоча проект я писав для двох районів – Берегівського та Виноградівського , зараз він працює ще в двох районах . На жаль, мешканцям Іршавського району ми відмовляємо через те , що не має коштів і не має радника в цьому районі.
Це була важка робота , але ми її зробили . Завершити статтю хочу словами матері Терези Калькутьскої , так як вони дуже добре описують нашу роботу :
Люди бувають не розумними , не логічними , егоїстами, але все рівно вибачайте їм .
Якщо Ви зробили добро, а люди звинуватили Вас в тайних ,корисних бажаннях , все рівно робіть добро .
Якщо Ви досягли успіхів , то у Вас може з’явитися багато фальшивих друзів і настояних ворогів , все рівно добивайтеся успіхів.
Якщо Ви чесні і відкриті , то люди будуть обманювати Вас , все рівно будьте чесними і відкритими
Все , що Ви будували роками, може буде знищене в одну мить, все рівно будуйте
Якщо Ви знайшли щастя , Вам будуть заздрити , все рівно будьте щасливими .
Добро ,яке Ви зробили сьогодні , завтра люди забудуть ,все рівно робіть добро.
Поділіться з людьми найкращими і хоча цього їм ніколи не буде досить , все рівно діліться з ними найкращим
В кінці кінців ,Ви самі зрозумієте , що все це між Вами і Богом .
З повагою, директор Терра Деї Омельченко О.