Прозора Україна

« Не має думки  більш помилкової , що стратами можна регулювати ціни та відучити від хабарництва «

В. Короленко

 

Коли ми переходимо границю з країнами Європейського Союзу , то зразу приходить відчуття спокою і захисту . Тобто підсвідомо ми відчуваємо , що ті держави дбають про своїх громадян і ніхто у нас хабара не попросить . Не має агресії з боку держави до своїх громадян , не має російського « Если Вы не сидели , то это не Ваша заслуга, а наша недоработка « .Тобто є правила гри і їх всі дотримуються – і держава і громадяни.

Але не зразу ці країни стали такими і це був досить важкий , болісний і тривалий процес . Як вони стали так жити можна пояснити на прикладі проекту « Прозора Польща» , який хоче започаткувати проект « Прозора Україна « .

Так що це таке « Прозора Польща» ,яка хоче допомогти Україні ?

 

В 2003 році ініціативна група з Фундації Розвитку Місцевої Демократії поставила перед собою питання – як покращити місцеве самоврядування , як зробити чесним діалог між владою та громадянин , щоб життя цих громадян покращилося і покращилася громадська активність громадян .

Для цієї цілі було вирішено не просити від влади ні одного злотого , тобто всі акції проводилися за рахунок не державних фондів , а головним інформаційним партнером була газета « Виборча « ,що має відділення по всій країні .

Спочатку було визначено шість засад доброго урядування :

-  Засада прозорості . Це значить те , що всі дії виконкому мають бути відкритими для мешканців і мешканці знають , що мають право вимагати любу інформацію від виконкому

-  Засада нетерпимості до корупції .Співробітники органів місцевого самоврядування ясно декларують нетерпимість до корупції і сповіщають про такі факти жителям цієї громади

-  Засада залучення громадськості . Мешканці мають практичну можливість у прийнятті рішень і участь громадськості  є нормою, а не святковим передвиборчим гаслом

-  Засада передбачуваності . Мешканці знають про всі плани виконкому і знають про шляхи реалізації цих планів

-  Засада фаховості. Працевлаштування та оцінка службовців відбувається на підставі прозорих критеріїв . Мешканці  знають , що прийом на роботу відбувається на підставі оцінки рівня знань, а не по родинним зв’язкам чи знайомствам

-  Засада звітності . Інформація  про те , що фінанси самоврядування є відкритими , доходить до кожного мешканця . Кожен мешканець поінформований про те ,як і на що витрачаються кошти і наскільки видатки дають заплановані результати .

Саме ці засади були визначені на початку проекту і були намічені конкретні шляхи для реалізації цих засад.

В проекті прийняло участь більше ,як 30 % органів місцевого самоврядування в Польщі , тобто 777 органів місцевого самоврядування . Тому мешканці Польщі знають , що робить і планує робити влада для  покращення їхнього життя.

Зараз йде пошук фінансування для такого проекту на Україні і вже створений сайт www.prozora.eu

В рамках підготовки до проекту проведено три семінари – в Алушті , Черкасах і Львові .

На навчаннях ми вчилися ,як допомагати і органам місцевого самоврядування і мешканцям зрозуміти потреби одне іншого і найти спільну мову з однією метою – покращення життя в рамках громади .

На практичних заняттях ми перевірили працівників міської влади Львова на предмет відкритості для своїх громадян . Практично , вони вже зробили більшу частину роботи і це з  подивом відмітили депутати з Кременчука, які були також у Львові на навчанні.  Львівська міська рада показала високий рівень прозорості і працівники надавали любу інформацію , яку ми просили , без зайвих запитань.

Хто хоче приєднатися до акції – пишіть до проекту або на нашу сторінку в Інтернеті – www.terradei.org.ua Якщо польські колеги знайдуть кошти , то  проект буде працювати і в Заакарпатській області.

 

З повагою, виконавчий директор БФ « Терра Деї «  Омельченко ОА.

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер