Закарпатська область славиться здавна своїми садами і виноградниками з часів середньовіччя . З давніх книг ми знаємо, що фрукти з садів та виноградників Закарпаття везли на стіл угорським королям через букет смаків , що можуть дати тільки гори . І Закарпатська область входить в яблучний пояс Європи , тобто тут можна вирощувати дуже якісні фрукти , виноград . Зараз Польща є лідером в Європі по вирощуванню яблук , хоча клімат там досить холодний для вирощування яблук і груш , так як часто бувають морози більше як 20 градусів . Але поляків це не зупиняє і вони з кожним роком збільшують площі садів .
2. Хто зараз садить сади на Закарпатті ?
В низинних районах Закарпатської області є посаджені сади в господарствах , але не більше 5-6 в кожному районі , а більшість з них по 2-3 гектари . Великих господарств в області мало і їх можна порахувати на пальцях одної руки . Це тому ,що посадка саду потребує досить великих коштів . Як правило , на один гектар саду треба затратити перший рік 120-150 тисяч гривень . А ще треба поставити огорожу , платити охорону, підвести воду, провести зрошування , інше .... А починають повертатися ці кошти лише на третій рік, коли сад приносить 50-60% урожаю. Тобто лише повернення коштів треба чекати 4-6 років і більшість дрібних господарів не можуть чекати так довго . Великі виробники можуть отримати дотацію з бюджету на посадку саду , а малі виробники не будуть просити дотацію тому що лише сам проект коштує 50-60 тисяч гривень . Отже , дрібні виробники просто не можуть посадити сад через відсутність грошей.
3. Чи є вихід з цього становища ?
Так , світ не без добрих людей . Голова фермерського господарства « Коник» пан Мелеш ВВ погодився надати багатодітним родинам сажанці для посадки яблуневого саду . Він доводить , що дохід можна отримати і на маленьких ділянках , а саме 10-20 сотин землі . Біля хати не треба сторожа , не треба огорожу і є вода . Тобто багато затрат , що треба зробити в полі , дома не треба робити .
4. Коли ми надамо ці саджанці ?
Осінню 2014 року , так як найкраще дерева приймаються осінню.
5. Хто може отримати ці саджанці ?
В перший рік ми плануємо надати ці дерева лише учасникам проекту « Зелений дім « по таким причинам :
-у них вже є знання по агрономії
-у них є мінімальний дохід для підтримання саду в належному стані
-ми хочемо , щоб багатодітні родини мали ще дохід ,крім теплиці
Тобто це є диверсифікація , пошук ще одного джерела доходів для дрібних виробників на селі .
6. Чи всі зможуть отримати сажанці ?
Ні , лише ті родини що напишуть бізнес-план і здадуть екзамен по агрономії . Ті , хто погано повертав гроші за теплиці не зможуть прийняти участь в програмі . Тому ми тепер даємо багато статей по посадці саду , щоб родини могли вчитися . Крім наших спеціалістів ,ми будемо друкувати статті вчених з Дебреценського аграрного університету . Вони погодилися дати нам безкоштовно свої статті і будуть приїжджати і вчити наші родини .
В фонді буде створена комісія , в роботі якої буде брати участь пан Мелеш В. І ця комісія буде розглядати заяву і приймати рішення по кожній заяві .
Крім саджанців , в господарстві « Коник « будуть проводитися навчання по обрізці дерев та правильним доглядом за садом .
7. Чи зможуть прийняти участь в програмі інші родини ?
Так . Якщо ми на практиці доведемо, що на маленьких ділянках саду можна отримувати прибуток , то проект буде поширюватися і далі . Але перші два-три роки нам треба дуже важко працювати .
Крім цього проекту, в 2014 році в нас буде ще один проект допомоги багатодітним родинам . Але інформація про нього буде пізніше.
З повагою, Омельченко Олександр
]]>Договір про підтримку
Що заключається з однієї сторони між Міністерством адміністрації та юстиції Угорщини, як Підтримуючим (далі—Підтримуючий), з іншої між Закарпатським Сільськогосподарським центром «Терра Деі»-- підтриманим (далі—Підтриманий) (Разом—Сторони) про наступне:
1. Підтримуючий відповідно Постанови уряду Угорської Республіки 49/2011 (ІІІ.30.) Про надання індивідуальної допомоги, Про державний бюджет УР на 2011 рік—додаток №1 Закону CLXIX від 2010 року, частина Х. «Міністерство адміністрації та юстиції» з передбачених асигнувань на програму підтримки угорців, що проживають за межами материнської держави (3 група 4 пп.15 графа), номер спеціалізовананого завдання 8421391, враховуючи заяву та додатки до нього, що зареєстровані під номером UK/11/19, а також відповідно рішенню заст. Держсекретаря з питань національної політики від 2 грудня 2011 року та міністра з питань національної політики від 5 грудня 2011 року, Підтриманому надається матеріальна допомога у сумі 3.500.000, тобто три мільйони п’ятсот тисяч форинтів у євро, зокрема 216808 форинтів на організацію діяльності 3.283.192 форинтів у євро на накопичувальні потреби.
2. Підтриманий відповідно додатку №2, що являється невід’ємною частиною даного договору, суму наданої підтримки може використати на фінансування розпочатих соціальних програм для багатодітних сімей.
3. За період використання наданої допомоги затрати, що можуть братися до уваги: безпосередні затрати пов’язані з реалізацією мети вказаної програми, у бюджеті видатки вказані у додатку №2. Теперішня вартість видатків на наступний рік 3.319.000 форинтів. Інтенсивність підтримки 98,91%.
4. Відповідно заяві, Підтриманий (Додаток №1) не являється платником ПДВ, суму підтримки являється сумою брутто.
5. Термін використання: період між 5 грудням 2011 року по 30 травня 2012 рік.
Термін розрахунку: 30 липня 2012 р.
6. Підтримуючий вказану суму у формі попереднього фінансування надає у двох частинах:
-- першу частину фінансування 3.150.000 форинтів у євро протягом 30 днів після підписання договору
--залишок у сумі 350.000 форинтів у євро протягом 30 днів після перерахування першої частини на наступний банківський рахунок:
Назва установи: Укрсоцбанк
Адреса установи: 90202, Берегово, пл.. Кошшута 2.
р/р. 260070000122225, SWIFT код: UKRS UAUX
Користувач р/р: Закарпатський сільськогосподарський центр «Терра Деі»
Адрес власника рахунку: Закарпатська обл.. 90202, м. Берегово, вул.. Б.Хмельницького 30.
7. Підтриманим взято до відома, що суму наданої підтримки використовуватиме виключно для цілей зазначених у даному договорі, відповідно змісту заяви, поданої ним, та затвердженому кошторису, на передбачені затрати. Підтриманий зобов’язується виконати зобов’язання, взяті на себе у пункті 2. Підтриманий має право залучити співробітників у реалізацію підтриманої діяльності.
8. Для виконання зазначених зобов’язань пункту 7. Підтриманим взято до відому, що на термін, вказаний у пункті 5. повинен скласти розгорнутий звіт та провести повний фінансовий розрахунок про цілеспрямоване використання коштів (Додаток №3—Положення про фінансовий розрахунок).
9. Підтриманим взято до відома, після завершення терміну розрахунок та подання звіту, відповідно пункту 8., а також затвердження їх Підтримуючим, неодмінна умова того, щоб у майбутньому мав змогу претендувати на будь-яку фінансову підтримку з державних фінансових джерел шляхом подання проектів на конкурс, а також поза конкурсом.
10. Підтриманим взято до відома, Підтримуючий має право контролювати правомірне та цілеспрямоване використання коштів, на місці просити подання відповідної інформації, провести відповідний розрахунок.
11. Підтриманим взято до відома, з метою проведення контролю, документи (всю документацію, рахунки, сертифікати, накладні тощо) облікувати та зберігати протягом 10 років, пред’явити їх у будь-який час організаціям та представникам названих відомств у пункті 18.
12. Підтриманим взято до відома, для проведення повного розрахунку відповідно пункту 8. зобов’язаний додати завірені копії всіх тих документів, рахунків, накладних, що достовірно –відповідно законодавства та юриспруденції даної держави--підтверджують цілеспрямоване використання суми підтримки.
13. Підтриманим взято до відома, залишок наданих коштів, а також курсову різницю, проценти використовує відповідно за дорученням Підтримуючого, або ж повертає на рахунок Підтримуючого у Державне казначейство. Графа Міністерство адміністрації та юстиції, р/р HU53 1003 2000 0122 0029 5000 0005, swift код MANE HU HBXXX, а також терміново перераховує на рахунок даного договору: ІХ-ÁJ/946/2/2011.
14. Не виконання взятих на себе у Договорі зобов’язань, не цілеспрямоване використання наданих коштів, не подання звіту та розрахунків—являється порушенням вимог договору, Підтримуючий має право одностороннє розірвати його, вживати штрафні санкції.
15. У разі порушення вимог договору Підтриманим, Підтримуючий зобов’язаний у най коротший термін звернути увагу Підтриманого на виконання взятих на себе зобов’язань, і тільки після попередження вживати юридичні заходи, санкції відповідно пунктів 14 та 16.
16. Підтриманим взято до відома, у разі не виконання вимог договору, відповідно рішенню Підтримуючого повинен частково, або повністю повернути отриману суму коштів.
17. У тому випадку, якщо Підтримуючий живе правом розірвання договору, або Підтриманий не виконує зобов’язання повернення коштів, а законодавство країни цьому не заперечує, Підтримуючий питання стягнення боргів вирішує через банківську установу Підтриманого шляхом інкасового розпорядження.
18. Сторонами взято до відома, правом контролю користується Рахункова палата, ревізійний відділ уряду, Підтримуючий.
19. Підтриманий заявляє: у ході використання суми підтримки, дотримується законів та порядку ведення бухгалтерського обліку, податкового законодавства, соціального страхування, тощо, у разі використання коштів на території Угорщини, норми законів про проведення тендерів.
20. Підтриманим взято до відома, відповідно пункту б параграфу 685 Цивільного кодексу родичу представника, службовця Підтриманого, для організації, що діє з участю їх родин, без згоди Підтримуючого з коштів підтримки не має право виплачувати більше 10% всієї наданої суми на основі даного договору.
21. Сторони домовилися втім, спірні питання, що випливатимуть у ході виконання договору, вирішують шляхом переговорів, і тільки у тому випадку звертаються до суду, якщо згоди не вдається досягнути. Вирішальним є рішення угорської юрисдикції.
22. У ході виконання вимог договору Сторони за орієнтир приймають: Закон ХХХVIII від 1992 Про державні фінанси, постанову уряду 292/2009 (ХІІ.19) Про порядок розподілу державних коштів, постанова уряду 84/2005 (V.2.) Про врегулювання розподілу коштів підтримки для закордоння, Цивільний кодекс УР (редакція 1959 року, закон ІV. Підтриманий визнає: не знання угорського законодавств, не звільняє його від виконання взятих на себе зобов’язань.
23. У тому випадку, якщо у реквізитах Підтриманого, у ході виконання умов договору відбуваються зміни, про це протягом 8 днів повинен надіслати повідомлення на адресу Підтримуючого. Підтриманим взято до відома, по відношенню не врегульованих у договорі питаннях. Повинен надати відповіді Підтримуючому на всі питання та запити, пов’язанні з використанням коштів, сприяти проведенню ним перевірок, виконувати його рекомендації.
24. Сторони домовилися втім, зміни вноситимуть виключно за спільною згодою.
25. Сторони визнають, договір дійсний тільки з додатками.
26. Даний договір підписаний у нижче зазначеному місті та часі після ознайомлення його змістом, як такий, що у всіх відношеннях відповідає їх волі. Договір складений у 4-х примірниках. Один примірник для Підтриманого, один для Підтримуючого, 1—1 управління для юридичної та фінансової контрасигнації.
Додатки:
№1—Заява
№2—Кошторис
№3—фінансовий розрахунок
30 грудня 2011 р.
Заключений між Міністерством з питань сприяння розвитку села Угорської Республіки та Благодійним Фондом «Терра Дей», як представника Закарпатських угорських господарників
З турботою про угорців, які проживають за кордонами материнської держави, відповідно цілям, викладеним у Програмі національної співпраці, з метою сприяння Закарпатським угорським господарникам господарювати на рідній землі, Міністерство з питань сприяння розвитку села Угорської Республіки та БФ «Терра Дей», як представник Закарпатських угорських господарників (далі—Сторони) домовилися про наступне:
1. БФ «Терра Дей» висловлює намір брати участь у виробленні стратегії з питань розвитку села у Карпатському басейні та у серії консультацій започаткованих Міністерством з питань сприяння розвитку села Угорської Республіки.
2. Співпраця між Сторонами стосується сільськогосподарського навчання, вироблення та функціонування дорадчої системи, реалізації господарських програм, сприяння вироблення галузевих зв’язків між учасниками аграрної та харчової промисловості, обміну інформації з метою активізації науково-технічної та виробничої співпраці, обміну наукових матеріалів, сприяння заключення партнерських зв’язків між сімейними господарствами двох країн та галузевими організаціями.
3. Міністерство з питань сприяння розвитку села Угорської Республіки всіляко підтримує сільськогосподарське навчання, перекваліфікування дорослого населення, організовані Закарпатськими угорськими організаціями господарників, особливо форми навчання, що організовані спільно з навчальними та професійно-технічними навчальними закладами Угорщини, забезпечивши угорськомовні навчальні посібники під час проведення курсів, сприяючи проведенню практичних занять.
4. З метою сприяння збуту продуктів вирощених Закарпатськими виробниками, Міністерство з питань сприяння розвитку села на пільгових умовах надає можливість представникам Закарпатських угорських господарників, виробників брати участь на галузевих ярмарках, сільськогосподарських виставках, що проводяться в Угорщині, забезпечуючи учасників житлом та харчуванням.
5. Сторони сприяють реалізацію транскордонних проектів та залученню інвестицій на розвиток сільського господарства.
6. Міністерство з питань сприяння розвитку села надає допомогу у створенні та функціонуванні таких міні ферм на Закарпатті, що можуть слугувати практичною базою у дорадчій роботи.
7. З огляду на не використані можливості сільського туризмі в Україні, в т.ч. на Закарпатті та на щорічно більший інтерес з боку Угорщини, Сторони засобами маркетингу сприяють популяризації туристичної галузі.
8. Сторони домовилися про те, що практичне втілення вище наведених завдань відбувається на основі річних програмних завдань. Ці програмні завдання деталізують проведення навчань / курсів підготовки, участь у галузевих виставках, ярмарках, надання допомоги на розвиток сільського господарства та функціонування організації. Для розробки плану дій БФ «Терра Дей» зобов’язується зібрати, підготовити, узагальнити та координувати пропозиції, що надійдуть від Закарпатських угорських сільськогосподарських виробників та скласти кошторис таким чином, щоб інтереси зацікавлених організацій та їх членів були відображені пропорціонально.
9. Допомога, надана у відповідному році може бути використана до 31 грудня даного календарного року. До 31 січня наступного року необхідно подати детальний текстовий та фінансовий звітна адресу Головного управління міжнародних зв’язків Міністерства з питань сприяння розвитку села.
10. Сторони заявляють, що фінансові зобов’язання, які випливають з даного договору про співпрацю виконує для БФ «Терра Дей» сільськогосподарське управління (MgSzH). Гарант цього зобов’язання на 2011 рік забезпечено шляхом передання джерел, що були закладені у договорі заключеному 27 грудня 2010 року між Міністерством з питань сприяння розвитку села Угорської Республіки та сільськогосподарським управлінням (MgSzH), на основі якого сільськогосподарське управління діє, як виконувач з метою реалізації завдань, зазначених у даному договорі про співпрацю.
Розпорядження даного договору не стосуються двосторонніх контрактів, підписаних Україною та УР, права та зобов’язання, що випливають з національних постанов двох держав, із договорів, підписаних іншими державами, пов’язаними з членством у міжнародних організаціях або з членством Угорщини у ЄС.
Договір вступає в силу наступний день після його підписання і діє на не визначений термін з тим, що люба з Сторін може її розірвати, попередивши про цей намір другу сторону на 30 днів раніше. Розірвання Договору не впливає на виконання та завершення вже діючих програм.
]]>
Наша мета створити спільну угорську-українську веб-сайт разом з Сільськогосподарським палатом у Саболч-Сатмар-Березькому області(4400, Ніредьгазо, вул. Арань Яноша 17), котрий розвиватиме співпрацю сільськогосподарських підприємців, а також виробників, забезпечуватиме швидкий обмін інформації, допомагатиме обох боків з професійними консультаціями та досвідами. У стані кризи на жаль на Закарпатті теж зростає рівень безробіття, котрий найбільше характеризується на сільське населення. Багато з них змушені займатися з сільськогосподарською діяльністю, хоча це без відповідного знання не є успішною. «Терра Деі» допоможе таким людям брати участь на курсах, на семінарах, на професійних презентаціях, і через опублікованих матеріалів у різних газетах. На веб-сайті і на 3 регіональних е-точках не лише наші матеріали стануть доступними, але також закордонні професійні рекомендації, коли виробнику потрібно. Через той факт,що консультанти знаходяться на різних територіях корисно було б створити самостійну регіонільниу веб-точку( 3 шт). За дпомогою таких послуг легше було б відповісти на запитаннях виробників.
Коммунікативний план досягнутої мети:
Якщо грант буде успішним, тоді ми за допомогою преси повідомили б виробників. Ми використовували б послуги радії Шіон, посилали б оголошенню до районних та обласних газетах ( Карпатінфо, Виноградівські новини, Великодоброньсбка газета), про нашу діяльність декілька раз дали інформацію українські національні засоби масової інформації, а також угорські засоби масової інформації, так як «Дуна ТК», або прес-реліз «Овштермело».
Ми б проінформувалиби всіх виробників які знаходяться у базі даних фонду через електронну або через звичайну пошту.
]]>на отримання фінансової підтримки для проведення малобюджетного проекту
1) Заявник
Назва організації: «Терра Деі” Благодійний фонд – Закарпатський сільськогосподарський дорадчий центр
Адреса: 90202, м. Берегово , вул. Хмельницького , 30
Телефон: 0314124174
Факс: 0314124174
email: [email protected] [email protected]
Інтернет: не має
2) Правова форма заявника, рік заснування, кількість членів організації
Благодійний фонд створений в лютому 2003 реформатською громадою села Петрово Виноградівського району Закарпатської області з метою передачі досвіду від голландських дорадників до українських виробників .
Мета – надання соціально – направлених дорадчих послуг сільському населенню Закарпатської області згідно з Законом „Про сільськогосподарську дорадчу діяльність „ для прибуткового ведення господарства сільськогосподарськими виробниками
В нас працює п’ять дорадників та дорадник експерт.
Маємо сертифікат Мін АПВ України № 7 від 10.10.07
Дивіться www.minagro.gov.ua розділ „ Освіта та дорадництво”
3) Контактна особа (ім’я, адреса)
Виконавчий директор Омельченко Олександр Андрійович ,90202,Берегово,Хмельницького ,30
0504320661
4) Назва проекту
Надання засобів виробництва ( теплиць ) для багатодітних сімей низинних районів Закарпатської області та навчання сімей агрономії
a) Короткий опис проекту (прохання додати якомога детальніші робочі документи):
Втілення принципу надання вудки , а не риби ( Євангеліє) , шляхом створення невеликих тепличних господарств для вирощування овочів в багатодітних родинах Закарпатської області . Навчання цих родин прибутковому веденню господарства .
Криза завжди зачіпає в першу чергу самі бідні верстви населення , що мають малі доходи або ці доходи зовсім відсутні . Тобто найбільше вона б»є по пенсіонерам , інвалідам та багатодітним . Ми вважаємо , що діти наше майбутнє і стараємося допомагати багатодітним батькам саме на селі.
Село завжди було обділене при всіх попередніх формах держави , що існували на Україні , включаючи царську Росію . Незалежна Україна стала ще гіршою для села , чим Радянський Союз, хоча всі це не помічають . Тільки скота стало за ці роки в десять раз менше ,як було в колгоспах.
Держава вже не гарантує в Конституції свій обов’язок надати роботу і село потрохи деградує і спивається . Допомога на дитину при малому доході складає половину прожиткового мінімуму і це примушує їхати на заробітки або красти , що є не нормальним .
Тому ми пропонуємо надавати багатодітним сім’ям теплиці для вирощування овочів у низинних районах Закарпаття . На протязі 2008-2009 років ми вже побудували 18 теплиць та 3 котли для обігріву теплиць . Така теплиця без обігріву дає доходу 50-55 гривень кв.м. без обігріву і в два рази більше при опаленні. Тобто , сім’я отримає не допомогу ( їжу , одяг) , а засіб для виробництва на 20-25 років і зможе кормити дітей , вчити їх чи придбати різні речі .
Ще один наш принцип – повернення коштів на протязі трьох років ( без процентів та інфляції) за теплицю . Послуги спеціалістів безплатні , але за теплицю треба платити . Це забезпечує неможливість продажу труб на металобрухт і допомагає наступним отримати теплицю. Повернення коштів тисне на психіку людей , сильно її міняючи . Це змушує працювати прибутково , так як часто ці родини чекають все безкоштовно .
Теплиця дає 20 -23 тисячі гривні прибутку , з яких половину треба повернути , а половину використати на власні потреби .
b) Ціль проекту, що буде сприяти розвитку суспільства (зокрема, якщо це стосується сфери покращення умов життя жінок у країні):
Коли починався проект , ми думали , що головне – прибуток . А виявилося головне – це діти . Різні райони Закарпаття дуже різняться . Так у Виноградівському районі всі угоди підписували чоловіки , а в Берегівському з 8 угод по теплицям – 4 підписали жінки.
Жінки більш відповідальні ( це закладено на генетичному рівні ) за своїх дітей і цей проект покращить в першу чергу життя жінок . Подивіться на фото .
Пояснення до проекту :
1.Дані теплиці додаю . В нас працював кооператив « Авігаїл» , який виготовляв ці теплиці . Але без підтримки держави не змогли довго працювати . Тому людей ми зберегли і вони виготовляють ці теплиці.
2.Користуватися трактором буде декілька сімей для обробітку землі. Але за ринкову плату . Та родина , що отримає трактор , поверне 41 515 + 5000 в Терра Деї без процентів на протязі 3 років . Всі послуги дорадчі – безплатно . Все обладнання – кошти повертаються для закупки нових тракторів новим родинам .Ця вимога зобовязує родини працювати прибутково . Це як меч висить над ними і змушує працювати.
3.Щодо теплиць , то така теплиця типова голландська і окупляється за рік , а ми даємо на 3.
4. Надсилаємо бюджет з Dorcas на 2010 .
5.Проект здійснюється з квітня по листопад щорічно . Коли можна встановлювати .
6.Прибуток від теплиці і трактора дасть кошти на пальне . Після 3 років ці теплиці і трактор стануть власністю сімей . І вони вже по інерції будуть працювати прибутково .
Головний принцип проекту „ Не проси , а заробляй”.
Теплиця виготовляється на протязі 2-3 місяців з дня отримання коштів . Труби купляються і привозяться на майданчик . Купляється плівка . Труби гнуть і везуть в родини . Там їх два рази красять – ґрунтовка ,фарба ( це 2-3 тижні) . Потім встановлюється теплиця і натягується плівка . Але процес навчання сімей йде постійно . Тут буде дві частини : теоретична і практична ( в теплиці) . Другий обіг огірка ( осінь) сім’ї встигнуть.
Проект має початися в травні і завершитися в жовтні чи листопаді ( яка тепла осінь) 2010.
7. Статут , рекомендації будуть надіслані через 2-дні , після отримання рекомендацій.
8. Можемо надіслати списки родин , але вони на угорській мові.
]]>Б.Обама
Дорадчий центр „ Терра Деі” був заснований в лютому 2003 з метою передачі досвіду від голландських дорадчих служб до українських виробників сільськогосподарської продукції з метою прибуткового ведення господарства.
За всі ці роки було проведено п’ять конференцій, сотні занять, надано тисячі індивідуальних для виробників області. В основному це консультації для малих виробників, які мають особисті селянські господарства і не в змозі найняти кваліфікованого агронома. Тобто та категорія, яка вирощує 90% овочів, але не отримує від держави жодної копійки допомоги, так як на відміну від Європейського Союзу, у нас дотацію можуть отримати лише юридичні особи, що мають зареєстроване фермерське господарство, ТОВ чи інше. Держава не хоче допомагати цим виробникам, але хотіла зобов’язати платити ПДВ Постановою КМУ №23 від 21.01.09. Правда як КМУ своєю Постановою може міняти Закон відомо лише самому Кабінету Міністрів. Тобто державної політики на селі в нас не було і не має. А про досвід Польщі чи Голландії навіть писати не хочеться, так як це нікому не потрібно.
Але не дивлячись на державу, починати роботу на селі треба і перед дорадчим центром постали питання:
Над першим питанням ми працюємо постійно і шукаємо кошти де лише можливо, не шукаємо лише в бюджеті держави .
На друге питання ми також дали відповідь. Допомагати треба або дітям або пенсіонерам, по яким найбільше б’є нестача грошей і криза. Але пенсіонери отримують пенсію, а якщо батько або мати в багатодітній сім’ї не працюють і не можуть принести довідку про доходи, то і допомогу вони не можуть отримати від держави. І тому їм треба або йти красти або помирати, якщо не знайдуть роботу. По даним угорців, українських даних на жаль не має, на Закарпатті за цю зиму померло від голоду та холоду не менш, як 100 чоловік.
Тому ми вирішили, що треба допомагати багатодітним сім’ям.
Над третім питанням ми працювали найбільше. Були варіанти надання інкубатора, але там проблема з придбанням яєць. Потім були інші варіанти. Але було прийняте рішення, що найкраще – надати теплицю для вирощування ранніх овочів. Тобто – допомога у виді засобів для виробництва.
Крім надання теплиці, за кожною сім’єю закріплюється спеціаліст, що буде допомагати як виростити урожай, так і продати його. Це дуже важливий елемент, так як в процесі виробництва та збуту виникає тисячі питань і вся робота може бути марною.
По ходу виникло питання, надавати безкоштовно допомогу і чи давати гроші?
Виконуючи не один проект до цього, наприклад по розведенню кіз ( „ Хайфер”), ми зробили висновок, дарити не можна. Даровані труби будуть здані на металолом і не буде мотивації для посадки, вирощування та збуту овочів. А теплиця окупляється за один рік, якщо не враховувати труд самих членів. Дароване не ціниться і розробили схему, що сім’я повертає кошти за побудову теплиці рівними частинами на протязі трьох років, а всі послуги спеціалістів ми надаємо безкоштовно. Договір про повернення коштів змушує отримувати дохід і добре дисциплінує. Багатодітні часто мають психологію, що їм мають все надати безкоштовно, тобто дарити .
І ще один важливий принцип – не давати кошти в руки готівкою. Треба насіння, купимо насіння. Треба торф, купимо торф, але кошти не даємо в руки.
Саме важче поміняти психологію, не проси, а заробляй.
І коли ми розробили цей проект, то голландський фонд Dorcas погодився профінансувати цей проект, враховуючи його соціальне значення і те, що діти не будуть на вулиці, а працювати в теплиці, збільшуючи доходи та будуть привчатися до роботи.
В ході реалізації проекту в двох районах області за п’ять років буде побудовано сорок теплиць.
Якщо набувачі допомоги повертають допомогу за два роки, то ми будемо надавати котли для обігріву теплиці.
Третій етап – створення громадської організації багатодітних сімей. Вони можуть самі писати проекти і отримувати кошти без нас. Навіть поміняти плівку чи купити добрива їм вигідніше разом.
Проектом зацікавилися інші громадські організації, а тому ми можемо надати проект чи розрахунки і іншим бажаючим безкоштовно.
Ще просимо організації, що можуть дати насіння, добрива, полив для таких сімей, то звертайтеся. Допомагають нам трошки насіннєві компанії, так зараз "Нунемс" нам дає насіння огірків для багатодітних сімей.
Якщо хтось захоче допомогти багатодітним, то ми зробимо все, як треба.
Наші координати:
90202, м.Берегово ,вул. Хмельницького 30
80314124174 [email protected]
Дорадчий центр „ Терра Деі”
Крім цієї програми та дорадчої діяльності, ми допомагаємо дитячим будинкам. Зараз будемо починати проект по отриманню електричної енергії від сонця в одному з дитячих будинків Закарпаття. Але це вже інша тема.
З повагою, виконавчий директор Омельченко Олександр.
]]>