Свято дораднитцтва в Богухвалі, або чого не знайти в нас

Закарпаття межує з чотирма країнами Європейського Союзу, і ми можемо порівняти різні сторони життя цих країн. Та безсумнівним лідером серед цих країн є Польща, де найбільше розвинене громадянське суспільство.

Так, для прикладу в Угорщині всі новини цього сектору розміщуються на порталах, що фінансуються владою. І розмістити будь-яку інформацію без дозволу практично неможливо.

Але найбільше ці відмінності помітні в непростому секторі будь-якої країни – сільському господарстві. Тут полякам не має рівних і тому поважним читачам треба розуміти чому хтось кращий, а хтось гірший.

Початок лікування починається з діагнозу, а наше сільське господарство хворе і Європейський Союз нам в цьому не допоможе. Тому що для отримання ліків, або грошей в даному випадку, треба мати лікаря, що наглядає за пацієнтом і відслідковує всі зміни.

Такого лікаря не має в сільському господарстві Угорщини чи Румунії, тому вони зараз нарікають на Європейський Союз і малі дотації від нього. Але винні самі угорці та румуни, а не Європейський Союз. Для спілкування між владою і виробником (дрібним та середнім) потрібен посередник, який збере всю інформацію, опрацює її і зробить висновок щодо кожного питання.

Саме таку функцію в Польщі вже років 50, а в Голландії вже понад 200 років, виконує дорадча служба.

Що таке дорадча служба і як вона функціонує?

У кожній області (воєводстві) є осередок дорадчої служби. У ньому працює 300-400 працівників, що розкидані по всій області. Це агрономи, ветеринарні лікарі, інженери, архітектори... Тобто весь набір спеціалістів, потрібних фермеру для отримання гарного урожаю, побудови дороги, отримання дотації чи створення благодійного фонду. Саме в цьому принципі універсальності послуг є секрет успіху поляків. Вони створили під одним дахом орган, що займається проблемами села. В Угорщині ці функції мають навчальні заклади та мережа сільських господарів, але не має однієї організації, що відповідає за все. Так, це дорого. Але поляки підрахували, що кожен злотий, вкладений в дорадчу діяльність, приносить три злоті виробнику чи державі.

Ми не такі багаті, щоб купувати дешеве

Саме цим принципом керуються поляки і витрати на дорадчу діяльність фінансує бюджет країни, міняти цей принцип вони не будуть. У нас була така стаття в бюджеті 2-3 роки, а потім про це забули. Правда в нас це був конкурс - дорадчих служб під ці гроші було створено по 4-5 в областы, що дозволило потім закрити ці програми, як непотрібні. Але мова зараз не про нас.

У кожній області створена матеріально- технічна база для навчання фермерів. Це аудиторії для навчання, лабораторії, демонстраційні поля. Для зручності в кожному осередку є готель, і фермер приїжджає на навчання і ні про що не думає. Головне завдання для нього – навчання. Безробітний може отримати допомогу одноразову і безповоротну в розмірі 20-30 000 євро лише після отримання диплому чи кваліфікаційного свідоцтва від дорадчої служби. Так, якщо ти хочеш розводити кроликів, то спочатку ти маєш пройти курси і мати знання по годівлі та утриманню. Дружба чи корупція тут не проходить.

Таку систему почали створювати в Польщі п'ятдесят років тому. Правда, в поляків після війни 60% землі залишалося в приватній власності і це була гарна передумова.

І ось Дорадчий центр "Терра Деі" було запрошено на свято – 45 років підкарпатського осередку дораднитцва в Богухвалі (передмістя Жешува). Кожен осередок в кожній області має свій день свята і в цей день тут відбуваються торги, урочистий концерт і все це нагадує свято Золотої осені, що роблять у нас.

На свято завітав міністр сільського господарства РП Станіслав Калемба і всі дорадники були цим дуже задоволені. А саме зараз проводяться переговори щодо бюджету Європейського Союзу на 2014-2020 роки і всіх цікавило, що отримає Польща. Тому що в області було багато програм, що неповністю були профінансовані. Утворився борг перед фермерами, що будували дороги до своїх господарств.

Міністр не тільки дивився на свято, а був і безпосереднім учасником. Через певний проміжок часу його запрошували на трибуну і він вручав нагороди переможцям. Сидіти йому не давали і він з задоволенням щоразу піднімався на трибуну. Щоразу він розповідав про тяжкі перемовини в Брюсселі і про те, що Польща ще не мала таких коштів, які отримає в 2014-2020 роках.

Найбільше здивувало, що в нього не було охорони. Його охороняє відсутність корупції і чесність. Йому задавали питання, часом важкі, але він давав вичерпні відповіді. Полякам також не всі правила подобаються, що існують в Європі. Але крім дотацій і субсидій, треба приймати і те, що не завжди подобається.

Посада дорадника нагадує адвоката в суді, що представляє інтереси клієнта.

Виконавчий директор Омельченко ОА.

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер