КСВ, або корпоративна соціальна відповідальність бізнесу в Україні

24 квітня журнал “Експерт” проводив конференцію щодо КВС. Це була вже шоста конференція і організатори постаралися зробити все якнайкраще, про що говорить місце проведення – НСК Олімпійський, вже синонім ЄВРО-2012.

Говорили про практики СКМ, ДТЕК, УСПП, Миронівський хлібопродукт, інші українські та зарубіжні компанії, керівники обласних ОДА (Суми, Луганськ) .

Чи завдяки Заходу чи моді, українські компанії стали усвідомлювати, що ми живемо не у вакуумі, вимушені дбати і про довкілля, і про відпочинок працюючих, і про охорону здоров'я, інші галузі. У цьому нам допомагають різні компанії на Заході, що при визначенні вартості активів підприємства при інвестиціях, визначають відношення власників до працюючих через наявність соціальної політики на підприємстві.

І першу частину конференції саме великі українські компанії демонстрували власне бачення соціальної відповідальності. Було багато цифр, графіків, таблиць. Всі вказували на те, що соціальна відповідальність - це не благодійність, хоча, наприклад, ремонт шкільної котельні не є ні благодійністю, ні соціальною відповідальністю, оскільки це робота держави і видатки державного бюджету. На мою думку, кожен має робити свою роботу – влада свою, а підприємства свою. І покращення екологічних показників на територіях, де живуть працівники підприємства, є лише турбота про зменшення захворювань працівників. Але якщо підприємство почало цю роботу і витратило на такі потреби кошти, то ми на правильному шляху до європейських цінностей.

 

Дуже цікавими були виступи зарубіжних колег. Першим виступав Герт Хойнинк з Бельгії. Фонд KСВ допомагає інвесторам при оцінці і веде контроль за роботою компаній, що отримали інвестиції. Не рідко, після перевірки ця співпраця зупиняється з різних причин. А соціальна політика кожного, хто хоче отримати інвестиції, є інколи більш важливим фактором ніж величина прибутку.

Після обіду були дві дискусійні панелі з КСВ. Нашу панель вів Віктор Лях (Фонд Сіхідна Європа) і ми займалися практикою соціального підприємництва в Україні, інша група вивчала як пишуться КСВ програми.

Пан Віктор розповів про те, що таке КСВ і чому вона так потрібна для України. Фонд Східна Європа хоче ініціювати зміни до законодавства щодо соціального підприємництва і вивчає досвід цієї роботи в Україні. Цікаву роботу представила пані Ірина Крохмаль зі Львова. Їхня НУО “Оселя” все робить для малозабезпечених: збирає продукти і одяг; вчить працювати в малому бізнесі (ремонт взуття) ; і навіть робить притулок для безхатченків.

Коли виступав з програмою «Зелений дім”, в рамках якої ми вже надали 70 теплиць для багатодітних родин і створили приблизно 105 робочих місць за гроші голландських платників податків, учасники задавали багато запитань. Питали про перспективи розвитку КСВ і чи треба приймати спеціальний закон. На мою думку, для України і цих трьох проектів багато, немає попиту на соціальне підприємництво через те, що у сільських бюджетів не має коштів навіть на заробітну плату, а всі кошти жорстко контролює Київ. Без розвитку місцевого самоврядування, тобто передачі і коштів, і відповідальності місцевим радам, ми не побудуємо громадянське суспільство, одним з елементів якого є соціальне підприємництво. Саме ці ради знають місцеві проблеми і через різні механізми, включаючи соціальне підприємництво, мають їх вирішувати. А поки 70% ям на сільських дорогах засипають мешканці, що там живуть. Недофінансування місцевих бюджетів оцінюється в 25-30 мільярдів гривень.

На завершення виступила Ярина Лукань з Ерсте Банку. Вони зараз започатковують проект з фондом Східна Європа з надання 200 000 для соціальних ініціатив, з яких 100 000 – грант, а 100 000 – позика. Цікава і нова модель.

При обговоренні був присутній голова УСПП пан Кінах. На жаль, представники уряду не з’явилися на конференції. Тобто, не було перших осіб, що були заявлені в програмі. Завершувала роботу відкрита дискусія, яку проводив Володимир Фесенко і голови трьох ОДА. Гарні приклади були з Луганської та Сумської областей по співпраці бізнесу і влади. Місцева влада сподівається на допомогу тих, хто хоче бути обраний по мажоритарним округам.

По завершенню роботи всі змогли поспілкуватися в неформальній атмосфері. Найбільше мене вразило те, що кількість учасників була майже незмінною. На подібних заходах часто буває так, що після обіду зали порожніють. А тут робота йшла зранку до вечора. Це не соціальна, але все ж відповідальність.

Автор : Омельченко О., Виконавчий директор БФ «Терра Деї» .

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер