Закарпатські овочівники вивчали досвід угорських колег

Кокосове волокно—як поживна середа майбутнього?

Світ чудес. Модель майбутнього? Такі думки припадають на згадку людині, переступивши поріг центру, де презентуються передові садивні технології в інституті імені Кароля Роберта у м. Дьендеш. Тут знаходиться теплиця на 2000 м2. На перший погляд важко уявити, навіщо стільки труб, проводів, пристроїв. Розмір теплиці 64х32 м. Це щось вражаюче.

Але начнімо з початку. Доткнувшись до стіни теплиці, відразу запримітимо що вона тверда, туга. Обидва сторони металевої конструкції, виготовленої з нержавійної сталі, прикрита плівкою. Господарі повідомили, прогалина розміром 12-15 см за допомогою компресора туга. Компресором управляє комп'ютер. Не зважаючи на всі старання, повітря витікає. За допомогою комп'ютера збільшують полосу провітрювання на верхній частині. Повідомили, з технічної сторони це найкращий варіант, оскільки немає потреби відкривати та закривати величезні вікна. 17% даху рухоме. Це потрібно для того, що оптимальна температура для розвитку перця, 25 градусів, 60% реальна вологість.

Система опалення така ж складна. На 15 см над землею прокладена металева труба діаметром 7 см, що являється складовою частиною опалювальної системи. Крім того над землею прокладено ще 4 пластмасових труб. Вони забезпечують підігрівання поживної середи (кореневе підігрівання). На перший погляд вся система здається надзвичайно складною та застрахованою. Але й результат приваблює. У лютому, коли 23 градусні морози наробили величезні втрати сусіднім виробникам, що не розраховували на люті морози, тут котли, що опалюються подрібненою акацією, забезпечили +17 градусів тепла. Це не абиякий результат. Як і те що з кожного квадратного метру плантацій зібрали 21 кг перцю у минулому році. І цього року очікується не гірший урожай.

Ми закарпатці не завжди оцінюємо переваги раннього урожаю. У теплиці, що неподалік від Дьендеш, 2 лютого висадили розсаду, а перший урожай зібрали 18 квітня. Минулого тижня вже четвертий раз збирали перець. За кілограм отримали 400 форинтів. Але й не це саме важливе, а те, що 35 % річного доходу забезпечує урожай зібраний у травні. Працюючі все й роблять для цього.

Завідуючий садівництвом Тіберій Тербе розповів членам закарпатської групи—близько сорок членів--, що гібрид Carmo F1 здібний плодоносити до кінця грудня, але затрати на опалення теплиці у останній місяць року не покриваються з доходу реалізації перцю. Тут все зроблено на відмінно. Врожайність у травні у два рази вища, ніж у вересні. Як бачимо, результати досягнуті у теплиці інституту у м. Дьендеш вражаючі. Але ще цікавіше, на 2000 м2 площі вирощення проводиться на кокосовому волокні. Тут все продумано до дрібниць. Волокно придбано з Індії, розмір кокосового «ґрунту» 110 см довжина, 8,5 см товщина, 20 см ширина. Розсаду перцю висаджують по 20 см одну від одної. Чому ідеальне кокосове волокно? На це питання відповідь надав представник ТОВ Про Аорто Гергель Бороцкі (фірма займається реалізацією цього волокна): кокосове волокно одночасно може втримати достатню кількість вологи та повітря. Рослинам ці два компоненти вкрай необхідні. Не випадково, що у світі поширено його використовують. Технологія вирощення удосконалюється. Верхня частина кокосових волокон, що реалізуються, у сухому виді схожі на кукурудзяну кашу, але нижня частина на багато грубої фракції. Це для того, щоб лишня вологість легко могла витікати.

Звичайно комп'ютер подає необхідну кількість поживних речовин до поливної води. Як з'ясувалося, в Угорщині найбільші виробники с/г культур користуються послугами модерних лабораторій, що у кожні 3 тижні перевіряють склад зібраних дренажних вод. Спеціалісти з одержаних даних визначають, яких мінеральних добрив не хватає рослинам, які елементи надлишкові у поливній воді.

А що іще знає такий тепличний комплекс, вироблений ізраїльськими спеціалістами, що і при тамтешніх кліматичних умовах забезпечує добрий урожай? Літом легко можуть знизити температуру завдяки зонту, що затьмарює. Зонтом управляє електричний двигун. Понижує температуру й зволожувальний апарат. Завдяки регулювання клімату не зустрічаються грибкові захворювання, проти яких інші борються хімічними препаратами.

На завершення добра новина для с/г виробників Закарпаття. Якщо все йде по-плану, незабаром й овочівники, що займаються тепличним вирощенням продуктів, матимуть змогу випробувати переваги кокосового волокна.

Корисна поїздка відбулася за активним сприянням дорадчого центру Терра Дей.

Елемир Ковач

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер