Женікар польскою журналіст

З 21 по 30 жовтня група українських  журналістів перебувала в Польщі по програмі « Прозора Україна « з метою вивчення досвіду співпраці влади  громадами і ЗМІ ( засоби масової інформації ) . Це були журналісти майже з  усіх регіонів України і від самих різних ЗМІ , тобто були представники комунальних газет , приватних газет і телебачення ,як приватного ,так і державного .

Але яка мета привела всіх журналістів в Польщу ?

Метою було покращення  роботи влади  через впровадження механізмів прозорого самоврядування  . А для того , щоб цей досвід передати , його треба було спочатку вивчити в Польщі .

 

Тому ця група  21 вересня вирушила поїздом « Київ – Варшава «  з Києва до Варшави , а з Варшави до Щеціна  , де нас чекала Фундація Розвитку Демократії і її викладачі та експерти . Всі вони вже зробили  дуже багато для розвитку громадянського суспільства в Польщі . І ці знання та досвід вони вирішили передати на Україну . Для цього вони написали грантову заявку  і отримали кошти від Міністерства Закордон них Справ Республіки  Польща .

Але чи дійсно полякам є що показати ?

Часто буваючи в  країнах , що недавно вступили до Шенгенської  зони  , можу засвідчити , що Польща   найкраще використала гроші від Європейського Союзу . Спочатку я також думав , що це все залежить від величини коштів , тому що так говорять угорці та словаки . Але Східна Німеччина отримала більше від Польщі , але їхні  села мають інколи  гірший вигляд ,як  польські . Бюджети цих німецьких сіл також часом  менші від польських , хоча середні цифри мало що пояснять . Європа не любить поняття « Середнє» « середня» . У них є поговірка , що середня курка  - курка на трьох ногах .

І не остання роль в покращенні рівня життя поляків  належить тому , що влада на місцях вимушена була наблизитися до проблеми кожної  людини тобто вислухати ці проблеми , вивчити їх і вирішити їх . Але влада любої країни хоче слухати  громадян лише до і під час виборів , а після виборів зв'язок  втрачається , тобто втрачається у нашій країні .   А поляки стали думати над тим , щоб зробити так зв'язок між владою і громадянином подовжувалася і після виборів і щоб ця співпраця була вигідна обом сторонам .

В цьому їм допомогла Хартія про місцеве самоврядування , прийнята в 1954 році .  Ще Черчіль говорив про те , що в Європі має бути збудоване  таке  суспільство ,яке  може захистити  християнські цінності . Цю Хартію ратифікувала й Україна .

І ось ми в міській раді Голеньова ( Західно –Поморське воєводство ) , де нас зустрічає  бургомістр Роберт Крупович , депутати і представники  газет та телебачення .На території гміни  Голеньово працює технопарк , де працює багато підприємств . З кожним з цих підприємств складена угода про допомогу з боку місцевої влади . Одні не платять місцеві податки та збори перші п’ять років , другі викупили землю за 1 злотий , але мають зобов’язання створити певну кількість робочих місць і не мають права перепродати цю землю , треті мають інші преференції . Тобто головне для місцевої  влади – це робочі місця , а значить і  місцеві податки та збори , які  будуть сплачені до бюджету .

Але чи є проблеми з пресою і як вони вирішуються ?

Пан Роберт пояснив , що він працює так  з пресою,як  психоаналітики в американських фільмах  з членами подружжя ,що хочуть розвестися . При появі проблеми , а це буває досить часто , він кличе до себе пресу і вони сідають  за стіл і за чашкою кави розповідають одне другому про проблему .  Після такої бесіди  сторони  починають розуміти одне одного .

Було багато запитань щодо комунальних ЗМІ або фінансування з бюджету . Редактор газети Роберт Дземба назвав  фінансування  ЗМІ з бюджету  словом « Патологія» і цього в Польщі вже ніхто не робить .  Але з чого тоді живуть місцеві газети ? В основному з реклами .  А конфлікти між владою і пресою в  Польщі йдуть  постійно і судові позови не дуже рідкі випадки . Хоча це с  стосується в основному великих регіональних чи загальнодержавних ЗМІ , а не місцевих .

Хто ще допомагає владі  в спілкуванні з громадянами і громадянам в перевірці діяльності влади ?

Звичайно ,це громадські організації . Але тут також є щось подібне до українських реалій , так як всі НУО умовно себе ділять на ті ,що отримують кошти з бюджету і на ті, що не отримують кошти .

Перші завжди  критикують владі , а другі більш помірковані  в своїх твердженнях . Так товариство локальних лідерів ( www.lgo.pl ) перевіряє владу   з різних питань, що виникають на місцях . В 2011 році вони перевіряють  використання коштів місцевою владою  від надання ліцензій на продаж тютюну , алкоголю . На наступний рік запланована перевірка витрат на спорт , метою є перевірка ,щоб влада не давала кошти на спорт підприємствам , що мають власні спортивні клуби . Але цю організацію підтримують поляки з Америки і колись вони працювали з Опорою на Україні.

Але крім НУО , є ще один механізм спілкування влади з громадою і цьому механізму вже 2000 років . Це католицька церква і роль  і її роль в суспільстві важко недооцінити . Є повага до церкви з боку влади , і церква допомагає владі . Але в них всі платять податки , що було мені дуже дивно . Так  батюшка має платити за кожного віруючого єдиний ( фіксований ) податок або веде зошит витрат та доходів , де ведуться всі доходи і витрати . Податкова в Польщі має дуже великі повноваження і при великих спорах про її права , навіть політики , що її критикують , визнають , що податки мають платити всі , навіть церква .

Так що можна виділити три стовпи , на яких держиться місцеве самоврядування в Польщі – це ЗМІ , НУО та церква . В них це  не лебідь, рак та щука , а трійка коней , що несуть Польщу в майбутнє .

Коли ми запитали у пана Пшемислава : « А що робити нам ? « . Його відповідь була така «Не робіть і не думайте про щось велике , робіть якусь маленьку справу і з цих маленьких справ буде збудоване світле , прозоре майбутнє України» .

Головний принцип проекту « Думай глобально ,дій локально»  є дуже показовим і для нас . Знаючи про всі недоліки влади , ми забуваємо про власні і хочемо змінити все зверху .А це неможливо , так як ці зміни мають починатися знизу і це нам продемонстрували польські кологи . Тому  треба дивитися , що ми можемо зробити на краще на власній вулиці чи в селі (місті ) і діяти  локально  . Іншого механізму просто не має.

З повагою, Омельченко Олександр.

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер