Транскордонне співробітництво

Транскордонне співробітництво

23-24 березня Закарпатську область відвідала делегація фундації heifer з Польщі .


Метою поїздки було ознайомлення з проектом „ Зелений дім „ ( www.terradei.org.ua) та налагодження контактів з сусідами .

Польський heifer , а ця фундація також є і в Україні , дуже багато працює в польських Карпатах і нам необхідний цей досвід . На жаль , наш дорадчий центр допомагає мешканцям низинних районів Закарпаття і практично не працює в горах .

А звернень дуже багато є від мешканців гірських районів Закарпаття .

Так однією з тем для співпраці є проблема запилення рослин . Ця проблема вирішувалася по різному в різні роки , було і хімічне і механічне запилення . Зараз в Європі запилюють з допомогою джмелів і є спеціальні пасіки .

В Україні такі пасіки є лише в Криму . Тому це питання було предметом обговорення .

Також цікавило нас питання виробництва , сертифікації біо продукції . Ця продукція вже має свого покупця в Європі і фермери Закарпаття хотіли би пройти навчання , пройти сертифікацію і продавати цю продукцію в Європу.

Але наші колеги нам пояснили , що цей процес починається в школі , де дітям треба пояснювати переваги такої продукції , потім для цієї продукції треба робити спеціальні магазини і лише тоді починати виробляти . Так для Польщі є нормальною практикою, коли господарка чекає біо курку 2-3 тижні і не йде до супермаркету . Тобто спочатку йде реклама та навчання і лише потім йде виробництво .

Цікаво , що у них кози в горах не набули такої популярності , як у наших Карпатах . Так наш дорадчий центр працював по вирощуванню кіз з громадою села Нелипіно ( Свалявський район ) і там і далі розводять кіз . А поляки не хочуть займатися козами , віддаючи перевагу коровам.

А по вівцям в горах в поляків дуже гарні результати і вони мають дуже гарну м'ясну породу овець ( чорне лице ) і пропонують нам її тримати в горах .

Цікаво , але одна сім'я бджіл у них коштує 50 доларів ( 150 злотих ) , у нас вже просять і 60 і 80. Правда , там на цю продукції йдуть державні дотації в кінці року і це завжди дозволяє мати обігові кошти в господарстві , навіть у погані роки .

Тобто , шляхів для допомоги є вдосталь і треба працювати . Поки живе село , живе країна . Головне , що у нас є свій досвід , у поляків свій . І ми будемо обмінюватися цим досвідом по обидва боки Карпат.

Додаток – фото – гості в теплицях проекту „ Зелений дім „.


Виконавчий директор, Омельченко Олександр.

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер