Навчальний візит до Польщі виробників Закарпаття ( день другий )

Другий день був зовсім іншим ,ніж перший . Зранку точно о 8.00 бус чекав на нас і ми поїхали на господарство , де вирощують лохину ( голубіку ) на 30 гектарах . Правда , самої ягоди вже не було і в нас виник спір щодо правильної назви ягоди . Серед нас були і кандидати наук , але ми довго спорили щодо назви . Серед нас були угорці і назви йшли на трьох мовах , але все таки ми прийшли до консенсусу через латинь .

Господарство вражає чистотою . Зроблена система штучного поливу і все гарно огороджено . Ягоду на початку сезону продають в скандинавські країни , де вона гарно продається . На кінець сезону віддають до польських супермаркетів . Але ціна в Польщі на 20-30 % менша через менші доходи поляків . Господар довгий час був віце – президентом асоціації виробників лохини в Польщі , а це в них правило, що виробники об'єднуються в асоціації чи спілки . В сезон вони наймають 20-30 жінок для збору ягід . Господар жаліється на дрібних виробників, які сильно збивають ціну на ринку ,але жити треба і малим виробникам , що часто-густо не хочуть розуміти ні в Польщі, ні в Україні.

Чим це господарство цікаве нам ? А тим, що в Карпатах , а саме в гірських районах Закарпатської , Львівської чи Івано – Франківської області також можна садити цю ягоду і отримувати гарні прибутки . Поляки кажуть, що ще не чули про такі сади в Україні.

Закінчився візит кавою та пирогами з лохини,які отримали високу оцінку учасників .

Але не лише великі та середні підприємства гарно живуть в Європі. Після обіду нам показали невелике господарство ,яке вже два рази змінювало основний вид діяльності . Так молоде подружжя отримало в спадок від батьків невеликий двір і сад на 1.5 гектари . І на початку 90-их років сусіди продавали стару хату . Це подружжя купило цю хату і зайнялося зеленим туризмом, що в Польщі має назву» агротуристика «. І цей вид діяльності гарно кормив родину . Але в Європі все міняється і мода на відпочинок в селі пройшла , так як зараз поляки краще поїдуть в Грецію чи Італію на відпочинок за ті ж гроші .

Тут постало питання – з чого жити далі ? Родина прийняла рішення , що буде переробляти яблука зі старого саду шляхом сушіння і робити чіпси з яблук, різні чаї , суміші . Для цього з колишнього гаража зробили сушильний цех , купили котел і почали сушити різні фрукти . Але все це як екологічно чиста продукція. Пройшли сертифікацію, дозволи , санепідемстанцію . Це довгий і дорогий процес, але другого шляху в них не було .

Європа не є казковим царством , де ніхто нічого не робить . Тут треба важко працювати над собою, змінювати вид діяльності щоб вижити . Криза зробила біднішими і поляків , але вони борються . Тому і нам треба боротися самим за себе , вивчивши їхній досвід.

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер